Top
Alkaliler
Ağır Soda
Görünümü  

Beyaz, katı higroskopik tozdur. 
Kimyasal adı : E500, Soda, soda kristali, soda külü,
Kimyasal Formülü : Na2CO3
Ambalaj Şekli : 50 kg. lık torbalarda.
Özellikleri : Karbonik asidin sodyum tuzudur. E500
    
Kullanım Alanları 
1. Çamaşır ve özellikle tüllerin beyazlatılmasında kullanılır. Sodyum karbonat sularda sertlik yapan iyonları karbonat halinde çöktürüp ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde çamaşır makinelerinde yumuşatıcı olarak kullanılır.
2. Cam üretiminde kullanılan en önemli kimyasaldır. Kumla soda birleştirilerek çok yüksek ısıya yükseltilir ve aniden soğutulur. Bu şekilde cam üretilir. 
3. Tekstil sektöründe reaktif boya kullanıldığında sodyum karbonat boya ve lif arasındaki bağı oluşturmak için kullanılır.
4. Gıda katkısı olarak asit düzenleyici, anti-caking ajanı ve stabilizatör olarak görev yapar. Şerbet tozu üretiminde kullanılır.
5. Tuğla yapımında ıslatma ajanı olarak görev yapar, bu şekilde kil extrude edilirken daha az suya ihtiyaç olur.
6. Diş macunlarında köpük ajanı olarak kullanılır. Sürtünme yaratır ve ağız pH ını yükseltir.
Hafif Soda
Görünümü : Beyaz, katı higroskopik tozdur.
Kimyasal Adı : E500, Soda, soda kristali, soda külü,
Kimyasal Formülü : Na2CO3
Ambalaj Şekli : 50 kg. lık torbalarda.
Özellikleri : Karbonik asidin sodyum tuzudur. E500


Kullanım Alanları
1. Çamaşır ve özellikle tüllerin beyazlatılmasında kullanılır. Sodyum karbonat sularda sertlik yapan iyonları karbonat halinde çöktürüp ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde çamaşır makinalarında yumuşatıcı olarak kullanılır.

2. Cam üretiminde kullanılan en önemli kimyasaldır. Kumla soda birleştirilerek çok yüksek ısıya yükseltilir ve aniden soğutulur. Bu şekilde cam üretilir. 
3. Tekstil sektöründe reaktif boya kullanıldığında sodyum karbonat boya ve lif arasındaki bağı oluşturmak için kullanılır.
4.Gıda katkısı olarak asit düzenleyici, anti-caking ajanı ve stabilizatör olarak görev yapar. Şerbet tozu üretiminde kullanılır.
5. Tuğla yapımında ıslatma ajanı olarak görev yapar, bu şekilde kil extrude edilirken daha az suya ihtiyaç olur.
6. Diş macunlarında köpük ajanı olarak kullanılır. Sürtünme yaratır ve ağız pH ını yükseltir.

 

Amonyum Bikarbonat
Görünümü
Beyaz toz ve kristal yapıdadır.  
Kimyasal adı
Ammonium Bicarbonate, ammonium hydrogen carbonate
Kimyasal Formülü 

NH4HCO3, Gıda kodu: E 503
Ambalaj Şekli
 25 kg.lık torbalarda.

Kullanım Alanları                              
1. Yangın söndürücülerde, temizlik ürünlerinde, seramik, boya, tekstil, deri ve gübre sanayilerinde kullanılır. 
2. Gıda endüstrisinde unlu mamüllerde kabartma tozu olarak kullanılır.
Boncuk Kostik
Kimyasal Adı  : Sodyum Hidroksit 
Ambalaj Şekli  : 25 Kg çuvallarda
Kimyasal Formülü  
: NaOH

Tanımı ve Kullanım Alanı    
Boncuk Kostik beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Laboratuarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

Kanalizasyon/Arıtma:
 Asit kontrolünde, kötü kokuyu arıtmada, boruları temizlemede, pH dengelemede)
Kâğıt Sektöründe: Yapıştırıcı olarak, ısı ile yapılan matbaa baskılarında, gazete kağıdında)
Kimyasal Madde Üretiminde: Sodyum Aluminat, Sodyum Siyanür, Silikat, PoliKarbonat, Titan Oksit, Zeolit üretiminde) 
Tekstil: En son üründe artiklari uzaklaştırmada, beyazlatmada
Deterjan, Sabun Sektöründe: STTP, Sodyum Hipo Klorur, Sabun, Fırın ve Boru Temizleyici madde yapımında) 
İlaç Sektöründe: Sodyum Fenolate [ aspirin ve antiseptik] yapımında) 
Gıda Sektöründe: Yemeklik yağı arıtmada, meyve ve sebze kabuğu soymada, dondurmada
İçecek ve Süt Sektöründe: Yağ temizlemede, su arıtmada, ekipman temizlemede
Yapıştırıcı Sektöründe         
Nişasta, Kostik, Su, Silikat: Birlikte Etiket Yapıştırıcı İmalatında
Nişasta, Kostik, Su, Boraks: Birlikte Oluklu Mukavva Tutkal İmalatında
Petrol Arama ve Doğal Gaz İşlemesinde
Rafine ürünlerde asit kalıntılarını uzaklaştırmada, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurunda pH dengelemede, sondajda kalsiyum ve bakterisitleri uzaklaştırmada)
MADENCİLİK: Filtre Temizleyici (filtre havuzlarında) ve madenlerdeki asit unitesini temizlemede, 
Ayrıca kullanılan Sodyum Siyanür'ün pH değerini ayarlamada Kostik (Sodyum Hidroksit) veyahut Kireç (Kalsiyum Hidroksit) kullanılır. 
Boraks
Görünümü 

Kokusuz Beyaz Kristal 
Kimyasal Adı : Sodium tetraborate decahydrate
Kimyasal Formülü  

Na2B4O7 10H2O
Ambalaj Şekli
25KG Çuvallarda
 
Tanımı ve Kullanım Alanları   
       

Bor, atom numarası 5 ve kimyasal sembolü B olan kimyasal elementtir. Bor bir yarı metaldir. Gerek güneş sisteminde gerek Dünya'nın kabuğunda düşük miktarlı bir elementtir. Buna rağmen, doğada rastlanan bileşiklerinin (borat minerallerinin) suda çözünürlüğü nedeniyle belli yerlerde yüksek yoğunlukta bulunabilir. Bu mineraller boraks ve kernit olarak topraktan çıkarılır.
Elemental bor doğada bulunmaz. Endüstride yüksek saflıkta bor zorlukla elde edilebilir çünkü bor, karbon ve başka elementlerle bileşikler oluşturur. Borun çeşitli allotropları vardır: amorf bor kahverengi bir tozdur; kristal bor ise siyah, son derece sert (Mohs sertlik skalasında yaklaşık 9.5) ve oda sıcaklığında düşük iletkendir. Elemental bor, yarı iletken endüstrisinde bir dopant olarak kullanılır.
Bor bileşiklerinin ana kullanım alanları, çamaşır tozunda beyzalatıcı olarak (sodium perborat) ve ısı yalıtımında kullanılan cam elyafının boraks bileşeni olaraktır. Bor bileşklierinin ayrıca, yüksek kuvvetli düşük ağırlıklı yapısal malzemelerde özlleşmiş rolleri vardır. Camlar ve seramiklerde onların ısı şokuna dayanıklı olması için kullanılır. Boron içeren reaktanlar organik bileşiklerin sentezinde kullanılırlar, ve boron içermeyen bazı ilaçların yapımında ara ürün olurlar.
Bor mineralleri, sanayide sayısız denecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik; özellikle nükleer alanda, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam seramik elyafı ve kâğıt sanayinde kullanılmaktadır.
Çinko Oksit
Görünümü  :  Kokusuz beyaz pudra görünümündedir 
Kimyasal Adı : Beyaz çinko, calamine
Kimyasal Formülü    
:  ZnO
Özellikleri : Beyaz ve altın mühür olarak iki tipte bulunur. Altın mühür ilaç kalitesindedir.
Ambalaj Şekli : 50 kg. lık torbalarda

Kullanım Alanları 
 
1.Boya sanayinde, suluboyalarda beyaz pigment olarak kullanılır. Beyaz renkli bir pigment olmasının yanı sıra kimyasal olarak reaktif bir maddedir, kıvam verici bir özelliği vardır. Boyayı ultra viyola ışıktan koruyarak solmasını geciktirir, boya tabakasına sertlik kazandırır küflenmeyi önleyici etkisi vardır.
2.Seramik ve cam sanayinde ısıl ve mekanik şoklara karşı direncini ve malzemenin parlaklığını arttırır. Camın optik özelliklerini geliştirir.
3.Tekstil sanayinde, dolgu malzemesi olarak görev yapar, kullanıldığı malzemeye beyazlık ve dayanıklılık verir, elastikiyet kazandırır, küf ve bakterilere karşı etki yaratır.
4.Metal kaplama sanayinde, çeşitli metal yüzeylerin kaplamasında ve korozyona karşı korunmasında ayrıca elektriksel direnci arttırdığı için elektrikli ev aletlerinin yüzey kaplamasında kullanılır.
5.Kibrit, akü, pil, kimyasal duman yapımında kullanılmaktadır.
6.Lastik sanayinde aktivatör olarak kullanılır. Lastiklerin vulkanizasyonunda hızlandırıcı olarak kullanılır. Lastiğin esnekliğini arttırarak aşınmaya ve yırtılmaya karşı direncini sağlar.
7.İlaç ve kozmetik sanayinde Antiseptik ve kurutucu özelliği ile hücre yenilenmesine yardımcı olur. Reçetesiz satılabilen bazı merhemlerin bileşiminde bulunur ve ince bir tabaka halinde uygulandığında cildin su kaybetmesini önler. Yazın güneş, kışın da soğuk yanıklarına karşı koruyucudur.
8.Bebeklerin bez bağlanan bölgelerinde çok az miktarda kullanılarak ciltte meydana gelebilecek kızarıklıklar önlenebilir.

Çinko Sülfat Heptahidrat
Görünüm               : Beyaz kristal toz
Kimyasal Adı          : Sülfürik asit çinko tuzu heptahidrat
Kimyasal Formülü  : ZnSO4.7H2O
Ambalaj Şekli        : 25 kg'lık torba ve 1.000 kg bigbag

Ürün Açıklaması
%100 suda çözünür formunda olup, min. %22,3 Zn (çinko) içerir. Suda tamamen çözünebilir yüksek oranda çinkoya sahiptir. Bitkilerin bodur kalmasını önler, bitki boyunu ve sap kalınlığını artırır. Yapraktaki sararmaların, erken dökülmenin ve küçülmenin önüne geçer. Meyve ağaçlarında sürgün sayısı ve meyve tutumunu artırır, meyvede şekil bozukluklarını önler, ürünün pazar değerini yükseltir. Çayır ve meralarda otların sararmasını önler, hızlı büyümesini ve bol ot oluşumunu teşvik eder. Toprağın pH’ ını düzenler ve verimi önemli ölçüde artırır.

Kullanım Alanları
Yem Endüstrisi, Gıda Endüstrisi, Tarım Endüstrisi, Teknik Endüstrilerde çok yaygın olarak kullanılır.

Hidrojen Peroksit

Görünümü            
: Soluk Mavi Renk
Kimyasal Adı : Hydrogen dioxide solution
Kimyasal Formülü : H2 O2
Ambalaj Şekli : 65 kg Bidonlarda, İbcler, Tankerli


Kullanım Alanları
Hidrojen peroksit (H2O2) soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda bu molekülü parçalamak üzere karaciğerde üretilen katalaz adlı bir enzim yer almaktadır. Bu enzim, hidrojen peroksit molekülünü parçalayarak su ve oksijen molekülü eldesi sağlar.

Hidrojen peroksit ilk defa 1818 yılında Fransız kimyacı Louis Jacques Thénard tarafından baryum peroksitin nitrik asit ile bileşiğe sokulmasıyla elde edilmiştir. Üretildikten sonra, uzun süre boyunca bileşiğin kararsız olduğuna inanıldı. 19. yüzyılın sonunda Petre Melikishvili ve öğrencisi L. Pizarjevski bileşiğin doğru formülünün H-O-O-H şeklinde olduğunu gösterdi.

Halk arasında oksijenli su olarak bilinir ve antiseptik özelliği nedeniyle pansumanlarda kullanılır. oksijenin -1 değerlik aldığı bileşiktir. oksijen çoğunlukla -2 değerlik aldığından ender bir durum olarak nitelendirilir.

Saç kökündeki hücreler tarafından her yaşta az miktarda üretilen hidrojen peroksit deride birikerek saçların beyazlamasına neden olur. Tekstil sektöründe tekstil materyalini ağartmak için kullanılır. Matbaa sektöründe kağıt hamurunu beyazlatmak için kullanılır.

Magnezyum Oksit
MAGNEZYUM OKSİT
Kimyasal formülü MgO magnezya olarakta bilinmektedir. Bu beyaz,kristalize yapıdaki kimyasalın en önemli ozelliği Refrakter (ateşe dayanıklı) olarak kullanımıdır. Isıya karşı dayanımıyla farklı sektörlerde geniş bir kullanım alanı kazanmaktadır.%60 üzeri içeriği bulunabilmektedir. Gölden elde edilen doğal ve çok saf Magnezyum Klorürün hammadde olarak kullanılması yöntemi ile MgO üretim verimliliğinin artması hedeflenmektedir.

Kullanım Alanları
Yapı
Magnezyum klorür ile etkileştrilerek cam elyaf güçlendirilmesi sayesinde dekorasyon ürünlerinde kullanımı mevcuttur.

Tıp
Tıpta; bağırsak temizliği,müshil olarak hastalara tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kimya
Grignard tepkimelerinde kullanılmaktadır.

Fotoğrafçılık
Bu sektörde fotoğraf makinelerinin dış gövdelerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Diğer
Ateşe dayanıklı oluşu ile ateş tuğlası ve fırınların imalinde kullanılmaktadır.
Payet Kostik
Kimyasal Adı : Sodyum Hidroksit
Ambalaj Şekli : 25 Kg çuvallarda
Kimyasal Formülü : NaOH


Tanımı ve Kullanım Alanı

Payet Kostik beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Laboratuarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

Kanalizasyon/Arıtma: Asit kontrolünde, kötü kokuyu arıtmada, boruları temizlemede, pH dengelemede)
Kâğıt Sektöründe: Yapıştırıcı olarak, ısı ile yapılan matbaa baskılarında, gazete kağıdında)
Kimyasal Madde Üretiminde: Sodyum Aluminat, Sodyum Siyanür, Silikat, PoliKarbonat, Titan Oksit, Zeolit üretiminde) 
Tekstil: En son üründe artiklari uzaklaştırmada, beyazlatmada
Deterjan, Sabun Sektöründe: STTP, Sodyum Hipo Klorur, Sabun, Fırın ve Boru Temizleyici madde yapımında) 
İlaç Sektöründe: Sodyum Fenolate [ aspirin ve antiseptik] yapımında) 
Gıda Sektöründe: Yemeklik yağı arıtmada, meyve ve sebze kabuğu soymada, dondurmada
İçecek ve Süt Sektöründe: Yağ temizlemede, su arıtmada, ekipman temizlemede
Yapıştırıcı Sektöründe 
Nişasta, Kostik, Su, Silikat: Birlikte Etiket Yapıştırıcı İmalatında
Nişasta, Kostik, Su, Boraks: Birlikte Oluklu Mukavva Tutkal İmalatında
Petrol Arama ve Doğal Gaz İşlemesinde
Rafine ürünlerde asit kalıntılarını uzaklaştırmada, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurunda pH dengelemede, sondajda kalsiyum ve bakterisitleri uzaklaştırmada)
MADENCİLİK: Filtre Temizleyici (filtre havuzlarında) ve madenlerdeki asit unitesini temizlemede, 
Ayrıca kullanılan Sodyum Siyanür'ün pH değerini ayarlamada Kostik (Sodyum Hidroksit) veyahut Kireç (Kalsiyum Hidroksit) kullanılır. 


Potasyum Hidroksit
Görünümü : Beyaz, payet halde kristal
Kimyasal Adı : Potach Caustic
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalar
Kimyasal Formülü : KOH


Kullanım alanı ve Tanımı

Potasyum hidroksit ya da potasyum hidrat bir kimyasal bileşiktir. Akkor derecede uçucu olan, 360 °C'de eriyen, suda ısı açığa çıkararak çözünen, beyaz renkte katı bir maddedir. Alkalik bir baz olan potasyum hidroksidin geniş bir kullanım alanı vardır. Endüstride arap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.
Potasyum hidroksit tarımda özellikle asidik toprakların pH derecesini dengelemek, alkalik yapmak amacıyla sıkça kullanılır. Ayrıca tarım ilaçlarının yapımında da kullanılır. Bunun yanında tıpta, endüstriyel kimyada da kullanılır.
Potasyum hidroksit endüstriyel kimyada geniş kullanım alanlarına sahiptir. Geri dönüşümlü kâğıtların yapımı, sıvı sabun yapımı ve birçok temizlik ürününün üretiminde potasyum hidroksitten yararlanılır.
Ayrıca veteriner hekimliğinde bazı hayvan ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır. Potasyum hidroksit CO2 tutucudur, bu yüzden bitkisel deneylerde yararlanılmaktadır.


Potasyum Permanganat

Çözünürlük:Sudaki çözünürlüğü 6,38 gr/ 100 ml’dir (20˚C). 

Depolama: Potasyum permanganat, elleri veya giysileri lekelediğinden dikkatli kullanılmalıdır. Hidroklorik asitten ve gliserinden uzak tutulmalıdır. Serin, kuru ve iyi havalandırılmış alanlarda depolanmalıdır. Koruyucu eldiven ve gözlükle kullanılmalıdır. Koroziftir.  Solunduğunda veya yutulduğunda zararlıdır.

Uygulamalar

Denim sektöründe: Denim yıkama esnasında indigonun bozunmasını sağlamak amacıyla güçlü oksidatif maddeler kullanılır. Rengin açılması amacıyla sodyum hipoklorit, rengin tamamen beyazlaması amacı ile potasyum permanganat kullanılır. Potasyum permanganat indigoyu tümüyle naftalin türevlerine indirgeyerek o bölgedeki rengin kaybolmasını sağlar.

Arıtma sektöründe: Potasyum permanganat, su şartladırmasında dezenfekte amacıyla kullanılır. Arıtma tesisinin en üst bölümünde organik öncülerin okside edilerek ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca koku, tat, renk ve alglerin kontrol edilmesi gereken noktalarda kimyasal oksidant olarak kullanılmaktadır. Ayrıca demir ve manganın uzaklaştırılmasında önemli rol oynar.

Dezenfektan olarak:Deride dezenfektan ve temizleyici olarak kullanım alanı bulur. Egzemanın tedavisinde ve açık yaraların kurutulmasında kullanılır. Kristalleri suda çözülür, suyla seyreltilerek solüsyon hazırlanır ve tedavide bu solüsyon kullanılır.

Su Dezenfektanı - Aktif Klor

SIVI KLOR
Sıvı klor, gaz klor ve toz klordan biri dezenfeksiyon amacıyla suya konulduğunda su içinde Hipokloröz Asit oluşur ve bu “AKTİF KLOR” olarak anılır. Bu aslında H-O-H şeklindeki suyun hidrojeninin klor ile yer değiştirmiş halidir.

Klor, ağırlıklı olarak suyun bulunduğu ortamlarda kullanılmaktadır. Su arıtma ve havuzlarda en çok kullanılan DEZENFEKTASYON türüdür.

Ambalaj
30kg ve 60 kg lık çanta bidonlarda veya 1 ton luk IBC tanklarda ve tankerlerde dökme olarak sevk edilir ve depolanır..

Kullanıldığı Yerler
Sodyum Hipoklorit genellikle sularda dezenfektan amaçlı ve değişik sektörlerde ağartıcı madde olarak kullanılmaktadır. Çamaşır suyu yapımında, su ve atık su arıtımında, tekstilde (ağartma işlemlerinde), suların klorlanmasında, dezenfektan olarak kağıt endüstrisinde kullanılır. En yaygın olarak kullanılan su şartlandırma kimyasallarındandır.

Sıvı Kostik
Kimyasal Adı : Sodyum Hidroksit
Ambalaj Şekli : Bidon, IBC ve tankerlerde
Kimyasal Formülü : NaOH


Tanımı ve Kullanım Alanı
Sodyum Hidroksit beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren
bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Laboratuarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır.
Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde
kullanılır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.
Kanalizasyon/Arıtma: Asit kontrolünde, kötü kokuyu arıtmada, boruları temizlemede, pH dengelemede)
Kâğıt Sektöründe: Yapıştırıcı olarak, ısı ile yapılan matbaa baskılarında, gazete kağıdında)
Kimyasal Madde Üretiminde: Sodyum Aluminat, Sodyum Siyanür, Silikat, PoliKarbonat, Titan Oksit, Zeolit üretiminde)
Tekstil: En son üründe artiklari uzaklaştırmada, beyazlatmada
Deterjan, Sabun Sektöründe: STTP, Sodyum Hipo Klorur, Sabun, Fırın ve Boru Temizleyici madde yapımında)
İlaç Sektöründe: Sodyum Fenolate [ aspirin ve antiseptik] yapımında)
Gıda Sektöründe: Yemeklik yağı arıtmada, meyve ve sebze kabuğu soymada, dondurmada
İçecek ve Süt Sektöründe: Yağ temizlemede, su arıtmada, ekipman temizlemede
Yapıştırıcı Sektöründe
Nişasta, Kostik, Su, Silikat: Birlikte Etiket Yapıştırıcı İmalatında
Nişasta, Kostik, Su, Boraks: Birlikte Oluklu Mukavva Tutkal İmalatında
Petrol Arama ve Doğal Gaz İşlemesinde
Rafine ürünlerde asit kalıntılarını uzaklaştırmada, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurunda pH dengelemede, sondajda kalsiyum ve bakterisitleri uzaklaştırmada.
MADENCİLİK: Filtre Temizleyici (filtre havuzlarında) ve madenlerdeki asit unitesini temizlemede,
Ayrıca kullanılan Sodyum Siyanür'ün pH değerini ayarlamada Kostik (Sodyum Hidroksit) veyahut Kireç (Kalsiyum Hidroksit) kullanılır.

Sodyum Bikarbonat
Görünümü  :  Beyaz toz kristal haldedir
Kimyasal Adı  : Sodium hydrogen carbonate; bicarbonate of soda
Kimyasal Formülü  :  NaHCO
Ambalaj Şekli    :  25 Kg, 50 Kg,1000 Kg lık torbalarda
Özellikleri  :  Teknik, Yem ve Gıda olarak ayrılmaktadır

Kullanım Alanları :  
Sodyum bikarbonat  kimyasal formülü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir. Anti asit özelliği vardır. Kabartma tozu olarak da kullanılır. Suda çözünür. Beyaz katı kristal tozdur. Sodyum karbonat'ı andıran hafif alkali tadı vardır. Hamuru kabartmak için kullanılan kabartma tozu genellikle Sodyum bikarbonatın (NaHCO3), kuru asitin (H+) ve mısır nişastasının birleşimidir. Sodyum bikarbonat halk dilinde karbonat olarak bilinir. Aşağıdaki yazıda da sodyum bikarbonat yerine kısaca karbonat kelimesi kullanılacaktır. Sıcaklığın (50 °C ve üstü), suyun (H2O) ve asitin etkisiyle kabartma tozundaki karbonat birkaç bileşene ayrılır. Bu işlem sırasında karbondioksit (CO2) gazı açığa çıkar, gaz kabarcıkları oluşur ve böylelikle hamur genleşir. 

Kimyasal tepkime şöyledir:NaHCO3 + H+ ———> Na+ + CO2 + H2 
Karbonat sadece hamuru kabartmakla kalmıyor; yanmış tencereyi, yanmış fırın tepsisini vs. kolayca temizlemek için: Örneğin tencereye bir parmak kalınlığı kadar su doldurulur; bir paket kabartma tozu (ya da karbonat) ilave edilip, 10 dakika kadar kaynatılır. Yanmış yemek tortusu anında çözülecektir. Çaydanlıklardaki, termoslardaki ve çiçek vazolarındaki lekeler kaynamış su ve karbonat karışımı ile kolaylıkla giderilir.
Kaynamış suda karbonat CO2sinin yarısını kaybederek soda (Na2CO3) oluşur:
2NaHCO3 + ısı ———> Na2CO3 + H2O + CO2  
Oluşan soda suyla tepkimeye girerek sodyum hidroksit (NaOH) meydana gelir. Böylelikle çözelti daha da bazikleşir ve deterjan özelliği artar.
Na2CO3 + H2O ———> NaHCO3 + NaOH 
Haftada bir dişler kabartma tozuyla (veya karbonatla) fırçalanırsa, dişler beyazlaşır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, fırçalama işleminden sonra yarım saat boyunca asitli yiyecekler ve içecekler kullanılmaması. Karbonat, suyun sertliğine sebebiyet veren kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+) iyonlarıyla tepkimeye girerek çökelti oluşturur ve suyun yumuşamasını sağlar. 
Bakliyatlar ve sert sebzeler haşlanırken, haşlama suyuna karbonat eklenirse daha çabuk yumuşamaları sağlanır. Karbonatın bazik özelliği selülozun kabarmasına yardımcı olur. Karbonat yine bazik özelliği sayesinde istenmeyen kokuları yok eder. Örneğin ağız kokusu, lavabo ve tuvaletlerdeki atık su akım yerleri, kokan ayakkabılar, buzdolabı gibi. Çünkü karbonat kokuları kendine bağlama özelliğine sahiptir. Lahana, karnabahar gibi sebzeler kükürtçe zengindirler. Bu kükürt, bu gibi sebzeler haşlanırken çözünür ve hoş olmayan kokuya sebebiyet verir. Bu tür sebzeleri haşlarken haşlama suyuna biraz karbonat eklemek istenmeyen kokuların oluşumunu azaltır. Bazik ortamda havadaki oksijen bu kükürt bileşenlerini yükseltger. Aynı zamanda karbonat bu tür sebzelerin gaz yapıcı özelliğini de azaltır. Deodorant yerine ve terlemiş ayaklar için ayak banyosunda kullanılır. Bu uygulama en fazla haftada bir yapılmalıdır. Böcek sokmasından sonra o bölgeye karbonatlı su ile pansuman uygulanırsa kaşıntıyı ve kabarmayı hemen azaltır. Genel olarak yarım litre suda bir kaşık karbonatla yapılan karışım kaşıntılara karşı iyi gelir. Güneş yanığına maruz kalan bölgelere de karbonatlı su faydalıdır, anında ağrı kesici özelliği vardır. Karbonat mide yanması için de kullanılır. Mide yanması, midenin gereğinden fazla mide asidi salgılamasından kaynaklanır.

Sodyum Bisülfat
 Görünümü  :   Beyaz toz
 Kimyasal Adı :  Sodium hydrogen sulfate
 Kimyasal Formülü  :  NaHSO4
 Ambalaj Şekli :   25 kg. torbalarda.

Kullanım Alanları : 

SODYUM BİSÜLFAT temelde pH düşürücü olarak kullanılır. Teknik seviye uygulamaları açısından, metal cilalama, temizlik ürünleri ve yüzme havuzları dahil olmak üzere etkin klorlama için suyun pH'nın düşürülmesinde kullanılır. Sodyum bisülfat ayrıca, evcil hayvan yemleri dahil olmak üzere bir yem katkısı olarak da genel kullanım için AAFCO tarafından onaylanmıştır. Kedilerde idrar taşlarını azaltmak için idrar asitlendirici olarak kullanılır. Gıda seviyesinde sodyum bi sülfat içecekler, gıda süslemeleri, soslar ve dolgu maddeleri dahil olmak üzere çok çeşitli gıda ürününce kullanılmaktadır. Et ve kümes hayvanları etinin işlenmesinde ve son dönemde taze kesilmiş ürünün kararmasını engellemekte kullanılmaktadır. Mücevherat yapımında, sodyum bi sülfat ısıtmadan sonra oluşan oksidasyon katmanının temizlenmesi için kullanılan pek çok temizleyici solüsyonun temel içerik maddesidir. 
Sodyum Hidrosülfit
Görünümü : Beyaz toz
Kimyasal Adı : Sodium dithionite
Kimyasal Formülü : Na2S2O4
Ambalaj Şekli : 25 kg. bidonlarda.

Kullanım Alanları : 

1. Tekstil sektöründe, boyama sonrası elyaf üzerinde kalan boyayla redüktif reaksiyon vererek fazla boyanın elyaf üzerinden 
uzaklaşmasını sağlar.
2. Kağıt sektöründe, kağıt hamurunun ağartılmasında kullanılır.
3. Gıda sektöründe, şerbet ve maltozu ağartmak için kullanılır.
4. Su şartlandırmasında, demir iyonlarının uzaklaştırılmasını sağlayarak minerallerin ağartılmasında, kimyevi madde üretiminde 
sülfonlaşma ajanı ve sodyum kaynağı olarak ve gazların saflaştırılmasında kullanılır.

Sodyum Hipoklorit
Görünümü : Keskin kokulu sarı renkli
Kimyasal Adı : Sodium Hypochloridet
Kimyasal Formülü : ClONa
Ambalaj Şekli : Bidon, İbc,Tanker

Tanımı ve Kullanım Alanları

Sodyum Hipoklorit sanayide çoğunlukla doymuş tuz çözeltisinin elektrolizi yoluyla üretilir. Kimi zaman da erimiş sodyum klorürden elde edilir.
Klor ve bileşikleri kâğıt ve dokuma sanayinde ağartma işlemlerinde ve kent içme sularının dezenfekte edilmesinde kullanılır. Ayrıca evlerde
kullanılan ağartıcıların, mikrop öldürücülerin, çok sayıda organik ve inorganik maddelerin üretilmesinde yararlanılır. Klorlu eriticilerden, plastik maddelerin, elastomerlerin (yapay kauçuk) üretiminde yararlanılır.
Sodyum Klorat
Özellikleri ve Kullanım Alanı
1. Temel kullanım amacı klor dioksit gazı yapmaktır, bu gaz, kâğıt hamurunun
beyazlatılmasında kullanılmaktadır. 
2. Genellikle yabani otların öldürülmesinde seçici olmayan bir bitki öldürücü olarak kullanılır.
3. Tüm yeşil bitkilere kullanıldığında fito-toksik olduğu düşünülür. 
4. Mısır, biber, aspur, keten, soya fasulyesi, kuru fasulye, pirinç, güney fasulyesi ve ayçiçeği için hem kurutucu hem yaprak dökücü olarak kullanılır. 
5. Uranyum öğütmede oksitleyici olarak kullanılır. 
6. Genellikle roket tahriki için kullanılan amonyum perklorat üretiminde kullanılır.
7. Patlayıcılar için potasyum klorat, bitki öldürücüler için kalsiyum klorat ve havai fişekler için baryum klorat üretiminde bir ara ürün olarak kullanılır. 
8. Kâğıt hamur işleminde yaygın olarak kullanılır. 
9. Ayrıca tarım alanında da kullanılır.
10. Cevherlerinden uranyum ve vanadyum çıkarmak için madencilikte ve çeliğin yanı sıra benzin üretiminde de kullanılır. 
11. Deri tabaklama, tekstil ürünlerinin beyazlatılması ve boyaların üretimi vs. gibi alanlar da kullanım alanları içine girmektedir.
Sodyum Nitrit
Sodyum Metasilikat
Görünümü : Beyaz toz halindedir.
Kimyasal Adı : Sodyum silikat, sodium metasilicate, water glass, liquid glass, cam suyu
Kimyasal Formülü : Na2SiO3
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda
Özellikleri : E550, suda kolaylıkla çözülerek bazik bir çözelti oluşturur.


Kullanım Alanları : 
1. Metal sektöründe onarım amacı ile kullanılır. Sabit ve kırılmaz onarım malzemesidir.

2. Tarım sektöründe kullanılır.
3. Çimento yapımında yoğun olarak kullanılır.
4. Medikal sektörde cilt kesiklerinde deriyi bir arada tutmak için kullanılır.
5. Kâğıt hamurunda kullanılır.
6. Gıda sektöründe yumurtanın raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Yumurta sodyum silikat içerisine batırıldığında
bakterilerin girmesini ve ,
suyun çıkmasını engelleyerek yumurtanın 9 ay saklanmasını sağlar.
7. Sodyum silikat kullanılan betonda gözenekli yapı azaltılmış olur.

Sodyum Perkarbonat
Sodyum Metabisülfit

SODYUM METABİSÜLFİT
Sodyum metabisülfit; gıda ürünlerinde esmerleşmeyi önleyici ajan, antioksidant, un işleme ajanı veya koruyucu olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak su arıtma, tabaklama, tekstil, fotokimyasal, gıda ve içecek ile pulp işleme endüstrilerinde kullanılan sodyum metabisülfit; ticari olarak teknik, gıda ve fotoğrafik türlere sahiptir. 

Disodyum tuzu olarakta bilinen sodyum metabisülfitin kimyasal formülü; Na2S2O5'tir. Sterilize edici ajan, antioksidant ve koruyucu gibi fonksiyonlara sahip olan sodyum metabisülfit; su ile karıştırıldığında kükürt dioksit açığa çıkarmakta, kötü bir kokuya sahip olan bu gaz, bazı insanlarda solunum zorluğuna yol açmaktadır.  Gıda katkı maddesi olarak kullanıldığında alerjik reaksiyonlara, özellikle deri tahrişi, gastrik tahriş ve astıma yol açmakta, tüketiciler tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.Bu nedenlerden dolayı son zamanlarda kullanımı azalmış olan sodyum metabisülfit; ekipmanların kokusuz bir şekilde sterilize edilmesi ve gösterdiği etkinlikten dolayı hidrojen peroksit kullanımı daha yaygınlaşmıştır. 

Ayrıca sodyum metabisülfit; endüstriyel olarak suların arıtılmasında kullanılan fazla klorun uzaklaştırılmasında kullanılmakta; kimya ve eczacılık endüstrisinde aldehit ve ketonları saflaştırma ve izole etme amaçlı indirgen olarak kullanılmakta; yün, jute ve diğer bitkisel fiberlerin temizlenmesi ve ağartılmasında kullanılmaktadır. 

Fotoğrafik türü ise, film banyolarının asitlendirilmesinde kullanılmaktadır. Gıda türü; deniz ürünlerinde anti-melonosis (pigmentlerden kaynaklanan kararmayı önleyici) katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.  Asitlerle temas etmesi halinde SO2 açığa çıkaran sodyum metabisülfit; göz ile temasında, yutulduğunda ciddi tehlikeye yol açmakta, yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu hallerde, güçlü kimyasal oksijen tüketimine yol açmaktadır. 

Nitrit, nitrat ve güçlü okside edici ajanlarla temastan kaçınılmalı, kullanımı sırasında ilgili güvenlik önlemleri göz önünde bulundurulmalıdır. Depolama ve kullanımı sırasında, iyi hijyen uygulamaları yürütülmelidir. Kükürt, sülfitler ve sülfatlar doğal olarak bulunmaktadır. Kükürt dioksit ise, kükürdün yakılması ile elde edilmektedir. Kükürt dioksitin, tuz formunda kullanımının teknolojik açıdan daha uygun olduğu belirtilmektedir. Kükürt tuzları, kolaylıkla kükürt okside dönüşebilmekte, ancak gıdaların işlenmeleri sırasında sülfitler, gıda bileşenleri ile kolayca reaksiyona girdikleri, buharlaştıkları veya sülfatlara okside olduklarından bu teorik verimlere tam olarak ulaşılamamaktadır.  Kükürt dioksit, gıdalarda sülfit, bisülfit, metabisülfit olarak bir karışım halinde bulunmakla beraber ortamın pH'sına göre bunlardan biri ortamda daha fazla bulunmaktadır. 

Sülfitler içinde en fazla antimikrobiyel etkiyi gösteren formun sülfüroz asidi olduğu belirlenmiştir. Sülfüroz asidin gelişmeyi durdurucu veya öldürücü etkileri asit iyonize olmamış formda iken daha fazladır. Bakteriler, kükürt diokside karşı maya ve küflerden daha duyarlıdır. 

Sülfüroz asidi, düşük pH'larda her üç mikroorganizma grubuna karşın etkin olabilmektedir. Sülfitlerin gıda bileşenleri ile birleşmeleri, antimikrobiyel aktivitelerin azalmasına veya tamamen yok olmasına neden olmaktadır. Kükürt dioksit ve tuzlarının antimikrobiyel aktiviteleri meyvelerde ve asitli içeceklerdeki asetik asit ve laktik asit üreten bakteriler, fermentasyon yapan ve bozulma yapan mayalar ve meyve küfleri gibi üç mikroorganizma üzerinde gözlenebilmektedir.

Genelde kükürt dioksit ve sülfit, bisülfit ve metabisülfitin sodyum ve potasyum tuzları tiaminin (B1 vitamini) bozulmasına neden olduğundan, taimin kaynağı olan ürünler dışında kullanılmaları önerilmektedir.Kükürt dioksit; mikroorganizmalrın üzerine hücredeki bazı enzimlerin, özellikle oksidasyon enzimlerinin inaktive edilmesi ve ayrıca ortam pH değerinin düşürülmesi yolula etkilemektedir. 

Diğer taraftan kükürt dioksit aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahip bir madde, yani bir oksijen akseptörüdür. Ayrıca SO2, şekerlerin aldehit grupları ile reakasiyona girerek onların aminoasitlerle birleşme olanağını ortadan Ayrıca askorbik asidin parçalanması da SO2 ile önlenmekte veya sınırlandırılmaktadır. Kükürt dioksit, birçok meyve ürününde geçici bir koruyucu madde olarakta kullanılmaktadır. Hammadde veya yarı mamule ilave edilen kükürt dioksit; daha sonra ürünün işlenmesi sırasında ısı veya vakum etkisiyle uzaklaştırılmakta ve böylece son üründe yasa ve tüzüklerin izin verilen düzeyinde kalmaktadır. Sülfüroz asit; içecek endüstrisinde dezenfeksiyon maddesi olarakta kullanılmakta, fakat çok koroziftir.

Sodyum Molibdat
SODYUM MOLİBDAT
Suda çözünür. 100 oC’nin üzerinde uzun süre kaldığında dehidrasyon meydana gelebilir. Boyaların üretiminde, pigmentlerde (seri pigmentlerin çöktürücüsü), katalizör olarak, tamponlama ajanı olarak ayrıca alkaloidin analitik ayıracı olarak kullanılmaktadır. Tarımda ve metal bitirme alanında oldukça yaygın kullanım alanı bulur. Açık ve kapalı resirkülasyon suları için, makine soğutucuları ve metal işleme sıvıları için suda çözünür bir korozyon önleyici olarak kullanımı vardır. Tungstenin ara maddesidir. Mordan olarak kullanılır. Su muamele ajanı, ağırlık katkısı ve yangın mücadele materyali olarak da kullanılmaktadır.

 • Kireç çözücü ajanlar ve cilt ve koruma aracı geliştirmek için saç beyazlatma, bir metal korozyon önleyici olarak kullanılır.
 • Alkaloidler, boya ve ilaç endüstrisi belirlenmesi için analitik ayıraç olarak kullanılır.
 • Alkaloidler, mürekkep, gübre, molibden kırmızı pigment ve ışık haslığı pigment yağış ajan, katalizör üretimi için, molibden tuz da acenteleri ve parlatma, ayrıca çinko olarak kullanılan, alev geciktiriciler ve metal kirliliği içermeyen soğutma sisteminin inhibitörü yapmak için kullanılabilir.
Sodyum Perkarbonat

Sodyum PerKarbonat
Hidrojen Peroksit ve Sodyum Karbonat kimyasalları kullanılarak, akışkan yatak granulasyon prosesi ile üretilmektedir.

Sodyum Perkarbonat, su ortamına sağladığı Aktif Oksijen ve Soda sayesinde; güçlü seviyede ağartma, sterilizasyon, su yumuşatma, temizleme ve koku giderme özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra kokusuz olması, insan sağlığına ve çevreye zararlı herhangi bir kimyasal içermemesi nedeni ile çevre dostu bir kimyasaldır.

Sodyum Perkarbonat, tekstil ve kağıt sektöründe bazı gıda sanayi uygulamalarında ağartıcı ve dezenfektan olarak, kişisel temizlik ürünleri formülasyonlarında ağartıcı olarak yayın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sodyum Silikat
Görünümü : Beyaz toz halindedir.
Kimyasal Adı : Sodyum silikat, sodium metasilicate, water glass, liquid glass, cam suyu
Kimyasal Formülü : Na2SiO3
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda
Özellikleri : E550, suda kolaylıkla çözülerek bazik bir çözelti oluşturur.


Kullanım Alanları : 
1. Metal sektöründe onarım amacı ile kullanılır. Sabit ve kırılmaz onarım malzemesidir.

2. Tarım sektöründe kullanılır.
3. Çimento yapımında yoğun olarak kullanılır.
4. Medikal sektörde cilt kesiklerinde deriyi bir arada tutmak için kullanılır.
5. Kâğıt hamurunda kullanılır.
6. Gıda sektöründe yumurtanın raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Yumurta sodyum silikat içerisine batırıldığında
bakterilerin girmesini ve ,
suyun çıkmasını engelleyerek yumurtanın 9 ay saklanmasını sağlar.
7. Sodyum silikat kullanılan betonda gözenekli yapı azaltılmış olur.


Sodyum Sülfat
Görünümü   :  Beyaz kristal katı toz
Kimyasal Adı  :  Sodium sulfate, Thenardite, sal mirabilis, mirabilite
Kimyasal Formülü  :  Na2SO4
Ambalaj Şekli  :  50 kg. lık torbalarda


Sodyum Sülfat

Sodyum Sülfat doğada çeşitli mineraller halinde bulunan nötral bir tuzdur. Doğada “Na2SO4” formülü ile gösterilen susuz sodyum sülfat (thenadrite) ve ile mirabilit veya Glauber tuzu denilen ve Na2SO410HDoğada bulunmasının yanı sıra bazı kimyasalların üretiminde de yan ürün olarak oluşmaktadır.

Doğada en çok göl sularında takriben % 50 Sodyum Klorür (NaCl) ve % 50 Sodyum Sülfat (Na2SO4) karışım halinde bulunur. Karışım halinde bulunan bu iki tuzun suda çözünürlükleri ve kristalleşme sıcaklıkları farklı olduğundan fiziksel olarak kolayca birbirinden ayrılırlar.

Kullanıldığı Sektörler
Sodyum Sülfat, başta deterjan olmak üzere kağıt, cam, tekstil boyama ve çeşitli kimyasal maddelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Deterjan Sanayii 
En önemli kullanım alanı ise deterjan sanayiidir. Sodyum sülfat, toz granül ve katı deterjanların formüllerinde dolgu maddesi olarak bulunur. Deterjanlar ortalama olarak %16 civarında sodyum sülfat ihtiva ederler, ama bu oran bazı formüllerde %40'a kadar çıkmaktadır. Deterjanın üretiminde kullanılan sodyum sülfat oranı, deterjanın maliyetini ve beyazlatma derecesini etkilemektedir. Doğal sodyum sülfat ideal bir dolgu işlevine sahiptir, küflenmez, nötr ve ucuzdur. Seyreltici ve iyi akış özelliği sağlar, temizlenen kirin kolloidal özeliklerini kararlı kılarak deterjanın etkinliğini arttırır. Aynı zamanda micelle'in kritik konsantrasyonunu ayarlayıp gücü azaltarak en iyi yıkamanın gerçekleşmesini sağlar. Sodyum sülfat nötr,   diğer   katkı   maddeleriyle uyuşabilen, korozif olmayan, nerdeyse inert, zehirli olmayan ve çevreye zarar vermeyen bir bileşiktir. Çok saf ve beyaz olabilir buda deterjanı daha cazip kılar. Sodyum sülfatın en büyük kullanım alanı toz deterjan pazarıdır. 

Kağıt Sektöründe 
Kağıdın temel hammaddesi selülozdur. Sodyum Sülfat Selüloz imalatında, elyafın pişirilmesinde kullanılan en önemli kimyasal maddedir.

Cam Sektöründe 
Sodyum sülfatın cam hamurunun oluşturulmasında çok fonksiyonu vardır. Cam üretiminde % 3 oranında sodyum sülfat tüketilmektedir.

Tekstil Boyama
Tekstil boyanmasında boyanın kumaşa homojen biçimde geçmesini sağlamaktadır. 

Çeşitli Kimyasal Maddelerin Üretiminde 
Sodyum sülfat ayrıca potasyum sülfat, alüminyum sülfat, sodyum silikat, sodyum sülfür gibi kimyasalların üretiminde kullanılmaktadır. 

Sodyum Tiyosülfat
Sodyum Tiyosülfat 
En çok bilinen en fazla kulak aşinalığı yaşadığımız özelliğini hemen söyleyeyim. Siyanür zehirlenmeleri önleyen bir kimyasal üründür. Beyaz kristal şeklinde bir görünüme sahiptir. Suda çok çözülen beyaz kristallerdir. Kimyasal adı '' Sodyum Hiposülfit '' olarak geçmektedir. Kimyasal formülü ise '' Na2S2O3.5H2O '' olarak gösterilir.
Kuru ve ılık ortamlarda özellikle sıcaklık 33 derece üstüne çıkmaya başladığında madde suyunu kaybetmeye başlar. Sıcaklık 48 dereceye ulaştığı zaman kendi suyunda erir ve daha fazla sıcaklıkta bozunma söz konusudur. Güçlü elektrolit özelliğe sahiptir. Oksitleyiciler le temas etmemesi lazımdır.
 
DEPOLAMA VE KULLANMA
Normal şartlarda stabildir. Kuru ve ılık ortamda 33°C’nin üstünde ürün suyunu kaybetmeye başlar. 48°C’de kendi
suyunda erir. Bu nedenle serin, kuru ve iyi havalandırılan bir ortamda bulunmalıdır. 2 yıl süre ile aktivite kaybına
uğramadan depolanabilir.
 
Kullanım Alanları;
 • Fotoğrafçılıkta film banyolarında gümüş tuzlarını çözebildiğin den film banyolarında sabitleyici olarak kullanılır.
 • Deri sanayinde sepileme de, deri tabaklanmasını ve iyotu indirgeme özelliğinden dolayı titrasyonda kullanılır.
 • Tekstil ve kağıt sanayinde, malzeme üzerinde kalan atık hidrojen peroksit in uzaklaştırılmasında kullanılır.
 • Atıkların arıtılmasında klor giderici olarak kullanılır.
 • Elyaf boyamada mordan olarak kullanılır.
 • Altın ve gümüş kaplamaların banyolarında siyanür zehirlemesini önlemede ve ayrıca cevherden gümüş elde edilmesin de ekstraksiyonda kullanılır.
 • Fermantasyon işleminde kullanılır.
 • Yün ağartma işleminde kullanılır.
 • Kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

 

Sodyum Bikromat
Sodyum Bikromat
Kimyasal formülü Na2Cr2O7  olan sodyum bikromat, kokusuz, turuncu-kırmızı renkli, kristalize granül olarak bulunabilen toksik bir kimyasaldır. Suda çözünürlüğü oldukça yüksektir. Genellikle , dihidrat haliyle Na2Cr2O7 · 2H2O olarak işlenmektedir.Kromatların genel özelliklerini barındıran bu kimyasal doğrudan olmasa da bir çok sektörde ara ürün veya katkı maddesi olarak kullanılabilmekte olup özellikle metal sanayinde pas giderici olarak tercih edilmektedir.

Kullanım Alanları

Uçak-Gemi
Paslanmayı önleyici özelliklerinden faydalanılarak bu sektörde kullanılmaktadır.

Tekstil

Tekstil sektöründe nötrleştirme maddesi olarak kullanılmaktadır.Ayrıca kumaş boyasında renk sabitleyici ara ürün olarak kullanılabilmektedir.

Kimya

Oksijen ile birlikte diğer metalik unsurları kombine edildiği zaman, kurşun ve potasyum gibi, çeşitli inorganik pigmentler oluşturabilmektedir.

Deterjan
Çamaşır ekşime ajan için kullanılabilmektedir.

Sodyum Formiyat

Görünümü : Beyaz toz
Kimyasal Adı : formic acid, sodium salt
Kimyasal Formülü : HCOONa
Ambalaj Şekli : 25 kg. torbalarda.
Kullanım Alanları : 
Sodyum Formiyat, tekstil ve deri sektöründe yoğun kullanılmakta beraber, yapı kimyasalları ve gıda
üretiminde (E237) kullanımı da olan bir kimyasaldır.
Sodyum Metilat

%30 Sodyum metilat çözeltisi dünyada en çok kullanılan biyodizel katalizörüdür. Sodyum metilat çözeltisi su kullanılmadan yapıldığı için çevresel öneme sahip bir kimyasaldır. Kullanılan Sodyum metilat çözeltisi tonlarca atık maliyetinden üreticileri kurtarır. Ayrıca biyodizeli saflaştırmak daha kolay olacak ve verim artışı sağlanacaktır. 
 
KULLANIM ALANLARI

 • Biyodizel üretimi

 • Organik sentezler için ön/ara ürün

 • Organik ara ürünler

Tiyoüre Dioksit

Tanım

: Beyaz kristal toz.

Ambalaj şekli

50 kg.

CAS No:

1758-73-2

Kimyasal adı

: Formamidin sülfinik asit, FAS, TDO.

Tanım
Thiourea dioksit suda çözünen ve indirgeyici bir hareket sergileyerek; formamidin sülfinik asitten sülfoksilik asit üretmek üzere dereceli bir şekilde dekompoze olan güçlendirilmiş kararlı bir bileşiktir. Bu reaksiyon ısı uygulayarak veya bir alkali varlığında ilerletilir ve güçlü bir indirgeyici hareket böylelikle sergilenir. Bu reaksiyon yavaştır ve özellikle asidik-hafif alkali bölgededir.

Uygulamalar
TDO, deri endüstrisinde, kağıt, kağıt hamuru ve tahta endüstrisinde, fotoğrafçılık, tekstil işleme endüstrisinde, ağartma ve indirgeyici ajanlarda kullanılır. Bu ürün ayrıca renk giderici ajanların bir komponentidir. TDO ağartması son zamanlarda ahşapsız atık veya mekaniksel kağıt ağartmasında NaOCl ağartmasının yerine ve atık kağıdın hidrojen peroksit mürekkep giderme/ağartma işleminden sonra post-ağartmada sodyum hidrosülfitin yerine kullanılmaktadır. Organik klor bileşikleri ile atık su kirliliği probleminin bakış açısından dioxinleri temsil etmektedir. Enerji tasarrufu ve boya tipi renklendirici materyaller üzerinde renk giderici etkisi dikkat çekmektedir. TDO ağartması, boya tipi renklendiriciler üzerinde sodyum hidrosülfit’e benzer dikkate değer bir renk giderici etkiye sahiptir ve TDO sodyum hidrosülfitle karşılaştırmalı olarak, havada yavaş bir şekilde oksijenle reaksiyon verme özelliğine sahiptir. Oksidatif dekompozisyon dolayısıyla bir kayıp nispeten küçüktür ve TDO’nun uygun kullanım miktarının seçilmesiyle NaOCl ağartmasıyla eşit bir ağartma parlaklığı elde edilebilir. TDO nispeten nadiren havadaki oksijenle dekompozisyona uğrar. TDO ağartması, bir yandan enerji tasarrufu sağlarken alışılmış bir ekipmanla yüksek bir yoğunluğa sahip kağıt hamuru ağartması için uygundur. TDO, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde indirgeyici bir ağartma yardımcısı olarak kağıt hamuru kaynaklarını geniş bir çeşitliliğinde çok etkili olmuştur. TDO’nun bu uygulaması, optimal bir parlaklık artışı kazanmak üzere mürekkep giderici proses için çok kritiktir.

Depolama ve İşleme
Serin (< 30 oC), kuru, iyi bir şekilde havaladırma sağlanmış alanda bütün tutuşma kaynaklarından uzak ve direkt gün ışığından uzak alanlarda depolanmalı. Bağdaşmayan materyallerden uzak tutulmalıdır. Konteynerlar sıkıca kapalı tutulmalıdır. Nemden uzak tutulmalı. Tutuşturucu materyallerin yakınında bulundurulmamalı. İyi kapatılmış orijinal ambalajında saklanmalıdır. Organik ve indirgen maddelerden ayrı bir yerde depolanmalıdır. Dekompozisyona yöneltebilen kontaminasyondan kaçınılmalıdır. Yanıcı veya organik materyallerle teması engellenmelidir.

TriSodyum Sitrat
Görünümü : Beyaz kristal toz
Kimyasal Adı : Trisodium 2-hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylate
Kimyasal Formülü : Na3C6H5O7
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda.

Kullanım Alanları
Sitrik asitin sodyum tuzlarından olan TriSodyum Sitrat, her canlı organizmada bulunan bir bileşiktir, bütün vücut hücrelerdeki kilit metabolik yolların bir parçasıdır. Ekşi meyvelerde, kivi, çilek ve birçok diğer meyvelerde yüksek konsantrasyonda bulunur. Ticari olarak Aspergillus niger küfünün, melası fermente etmesiyle hazırlanır.

Sitrik asit ve sitratlar birçok fonksiyona sahiptir – birçok antioksidanın aktivitesini arttırır ve antioksidan aktivite gösterirler. Aroma bileşiği iken temelde asit düzenleyici olarak kullanılırlar. Marmelatlardaki jel kuvvetini arttırır, meyvelerdeki ve meyveli ürünlerdeki enzimatik kararmayı azaltır.

Kar ve Buz Çözücü Solüsyon
Tanımı ve Kullanım Alanları
Kış aylarındaki kar yağışı, buzlanma seyir güvenliği bakımından olumsuz yönde etkileyen ve dolayısıyla yoldan beklenen hizmet düzeyini büyük ölçüde düşüren en önemli etkenlerden biridir.

Buz kontrolü programı ise, son yıllarda buzlanma önleyici (anti-icing) ve buzlanma giderici (de-icing) olmak üzere iki aytı yaklaşım olarak ele alınmaktadır. Koruyucu bakım olarak da ifade edebileceğimiz buzlanma önleyici kontrol, sıvı, katı veya ıslatılmış katı kimyasal maddelerin(çözelti), buzlanmadan önce uygun zaman ve gerekli koşullarda başlanarak, yol yüzeyine periyodik olarak uygulanmasından ibarettir. Geleneksel buzlanma giderici kontrolde ise, buzlama görüldükten sonra aynı kimyasal maddelerin aşındırıcılarla birlikte uygulanması işlemleri bulunmaktadır.
Gelişmiş ülkelerde geleneksel katı haldeki tuzlar yerine CaCL2 çözeltisi malzemeler kullanılmaktadır.

KULLANIM YERLERİ

BUZ oluşabilecek heryer ve Karayollarında  BUZLANMAYI önleyici - KAR BUZ ÇÖZÜCÜ SOLÜSYON ile uygulanan zemine kesinlikle zarar vermeden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 
(Anti-Icing / De – Icing  Agent )
Kalsiyum Sülfat
Ürün Hakkında Bilgi
Kalsiyum sülfat, ısıtılıp kuruduğunda sertleşen, çabuk donan, hemihidrat bileşiği olan beyaz renkli alçı taşı tozuna denir. Kalsiyum sülfat alçı taşının 120-180 derece ye kadar ısıtılması ile elde edilir. Suda çözünmeyen beyaz kristal yapıdadır. Atom numarası 20, Atom ağırlığı 40,80 dir. Bütün canlılar için diyetle alınması gereken, temel bir element olup kemik ve dişlerin oluşumunda, güçlenmesinde kalbin normal çalışmasında, normal kas kasılmasında, sinir iletisinin naklinde, kullanılan bir mineraldir. Kemik ve diş gelişimi için gerekli, özellikle balıklarda kemik ve pulların yapısına katılan doğada çokça bulunan bir elementtir.

Kalsiyum Sülfatın Kullanım Alanları Çeşitleri
 • Tıpta ortopedik ameliyatlarda kemik sağlamak için
 • ekmekte maya için besin olarak, metal bağlayıcı ajan 
 • Tarım ve toprak ıslahında kullanılır
 • Alev ve duman geciktirici bir yalıtım malzemesi olarak banyo sistemi ve duş sisteminde kullanılır.
Kalsiyum sülfat, Anadolu da kaya tuzu birlikte kızıl ırmak bölgesinde büyük kayalar halinde bulunur. Diğer adı alçı taşı olan bu mineral iki şekilde işlenerek farklı iki taş elde edilir.
Kalsiyum Hipoklorit
Havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan inorganik esaslı stabilizatör içermeyen Aktif Klor bileşiğidir.

KALSİYUM HİPOKLORİT ÖZELLİKLERİ
 • Kalsiyum Hipoklorit (%65) aktif klor içerir.
 • Stabilizatörsüz granüldür.
 • Hızlı çözünür.
KALSİYUM HİPOKLORİT AVANTAJLARI
 • Kireç içerdiğinden su sertliği ve alkalinitesi düşük olan havuz suları için kullanımı uygundur.
 • Stabilizatör içermediğinden, özellikle yüksek oranda stabilizatör içeren havuzlarda şok klorlama için idealdir.
 • Havuzda hedef organizma; Escherichia Coli(kolibasi), Hepatit virüsü vb. mikroorganizmalardır.
 
KALSİYUM HİPOKLORİT KULLANIM TALİMATI 
 • Başlangıç dozu için:100 m³ havuz suyu için 500 gr kullanılmalıdır.
 • Sürekli dozlama:100 m³ havuz suyu için 250 gr kullanılmalıdır.
 • Test aletiyle yapılacak ölçümde serbest klor seviyesi 1-3 mg/lt arasında olmalıdır.
 • Dezenfeksiyon işleminde pH 7.2-7.6 arasında olmalıdır.
 • Bu miktar havuz kullanım yoğunluğuna, güneş ve yağış gibi hava koşullarına göre arttırılabilir.
 • Otomatik yada manuel olarak havuz suyuna dozlanabilir.
 • Klor seviyesi en az günde iki kez ölçülür ve gerektiğinde ilave dozaj yapılabilir.
GÜVENLİ KULLANIM VE STOKLAMA BİLGİLERİ
 • Gözleri ve cildi tahriş eder.
 • Çocukların erişemeyeceği şekilde muhafaza edilmelidir.
 • Gözle temas halinde bol su ile yıkayınız ve en yakın sağlık merkezine başvurunuz.
 • Yalnızca orijinal ambalajında, serin yerde muhafaza ediniz
 • Tutuşabilir malzemeden uzak tutulmalıdır.
 • Asitlerle temasta toksik gaz açığa çıkar.
 • Çalışırken uygun kıyafet, gözlük ve eldiven kullanınız.
 • Kaza halinde kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen bir doktora başvurun. (mümkünse etiketi doktora gösteriniz)
Kalsiyum Karbonat
Görünümü             : Beyaz Toz halde
Kimyasal Adı          : Calcium carbonate
Kimyasal Formülü : CaCO3
Ambalaj Şekli : 25 Kg. Çuvallarda
Tanımı ve Kullanım Alanı
Kalsiyum karbonat, halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir tür kimyasal bileşiktir. Bileşik formülü CaCO3 şeklindedir. Bu bileşik doğada en fazla eski kayaçlarda ve deniz kabuklarında bulunur. Kalsiyum karbonat, antiasitlerin bir üyesi olsa da, fazlası biyolojik olarak zararlıdır.
Kalsiyum karbonatın doğada bulunduğu kayaçlar içinde en yoğun bilinenleri, aragonit, kalsit, vaterit, tebeşir, kireç taşı, mermer ve travertendir. Bir kayaç üzerinde kalsiyum karbonatın varlığının tespit edilmesi için hidroklorik asit veya sülfürik asit kullanılır.
Kalsiyum karbonat, sanayide, mermer, tebeşir ve kireç taşı gibi farklı malzemelerin üretiminde yoğun olarak kullanılır. Aynı şekilde boya malzemelerinin üretilmesinde yoğun olarak bu bileşikten yararlanılır. PVC üretiminde de kullanılan kalsiyum karbonat, seramik yapımında yararlanılan bir moleküldür. Tıp alanında, genellikle Böbrek fonksiyonunu kaybetmiş, kandaki fosforu idrar yolu ile atamayan kronik böbrek yetersizliği durumlarında besinlerdeki fosforu bağlamasında, fosfatlı bileşiklerin dengelenmesinde kullanılır. Gıda alanında ise E170 adıyla katkı maddesi şeklinde ve soya sütünde kullanılır. Son yıllarda çevresel dengenin sağlanmasında kalsiyum karbonatın önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür.
Sodyum Sülfür / Zırnık
Görünümü  :  Beyaz granül yapıda
Kimyasal Formülü  : Na2S
Ambalaj Şekli    : 25 Kg torbalarda


Tanımı ve Kullanım Alanları 
Nötür sodyum sülfür NaS ve asit sodyum sülfür Na HS, kükürtlü hidrojenin sodyum hidrokside etkimesi ile meydana gelir. Kükürt ile ısıtılınca, suni kükürt banyolarının hazırlanmasında kullanılan polisülfürleri verir. Zırnık deri sektöründe yoğun olarak kullanılan bir hammaddedir.