SODYUM ASİT PİROFOSFAT

SODYUM ASİT PİROFOSFAT
Sodyum Asit Pirofosfat

Tüm canlılarda yaşamı için önemli bir element olan fosfor, doğada bulunan en yaygın elementlerden biri olup, gıdalarda, suda, vücudumuzda doğal olarak meydana gelmektedir. Vücudumuzda fosfor; genler, dişler, kemikler hatta kasların yapısına katılmaktadır. 
 
Günlük yaşantımızda hepimizin kullandığı diğer önemli bir fosfor türevi de fosforik asittir. Tribazik bir asit olan fosforik asitten, hidrojen iyonlarının biri, ikisi veya tüm üçünün diğer pozitif iyonlarla yer değiştirmesiyle ortofosfat tuzları meydana gelmektedir.
 
Fosforik asit, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi diğer elementlerle birleştirilmekte, ısı yardımıyla fosfatlara dönüşmektedir.
 
Fosfatların sahip oldukları önemli özellikleri belirleyen başlıca karakteristikleri; zincir uzunluğu ve pH’tır. Bunlar, fosfatların kullanışlılığını etkilemekte, tamponlama kuvveti, şelatlama gücü, dispersiyon ve absortif yeterlilikleri ile çözünürlüğü teşvik etmektedir. 
 
Fosfatlar genelde sodyum, kalsiyum, potasyum ve alüminyum gibi bazı yaygın elementlerin fosfat iyonları ile bileşik oluşturmasıyla kullanılmaktadır. 
 
Sahip oldukları fosfor atomu sayısına göre gruplanan fosfatlar; şu genel adlandırmalara sahip olmaktadır. 


Detaylı bilgi için lütfen arayınız.
  0282 686 77 88 - 0532 691 69 81
   info@solemtuzkimya.com - mikailtolu@solemtuzkimya.com