KAZEİN

KAZEİN


Latince peynir anlamına gelen KAZEİN ismi, inek sütü içerisindeki en önemli proteini tanımlar .Kazein proteini büyük moleküller şeklindedir; fosfor, kalsiyum ve aminoasitlerden zengindir ve bu nedenle çocuk ve erişkin beslenmesinde büyük önem taşır. Ne var ki içi dopdolu büyük büyük kazein proteinini bebeklerin sindirmeleri zordur. Ayrıca kazein bebeklerde sindirim zorluğunun yanı sıra alerjik reaksiyonlara ve hassas bebek bağırsağında oluşturduğu tahriş ile kansızlığa eğilim yaratabilir.

Anne sütünde yer alan proteinlerin yüzde 40’ı kazein iken inek sütünde bu oran yüzde seksene çıkar. Anne sütünde beta-kazein, inek sütünde ise alfa-kazein mevcuttur. Kıyaslandığında bebeklerin anne sütünü hazmetmeleri kolayken inek sütünün hazmı, aşırı kazein içermesinden dolayı zordur. Hazır formül mamaların içerdiği kazeinin anne sütüne benzer oranlarda olması amaçlanır. Süt asit ortamda tutulduğunda kazein proteini bir çökelti oluşturur ve geriye peyniraltı suyu ya da whey proteini denen kısım kalır. Whey proteini insan sütünde yüzde 65 oranında iken inek sütünde yüzde 20’ye düşer. Anne sütündeki kazein ve whey proteinlerinin miktarı, insan yavrusu için en ideal orandadır. İnek sütünde kazein proteini çok yüksek, whey proteini çok az olduğundan, inek sütünün bir yaşından küçük bebeklere verilmesi uygun değildir.

Bebekler kazeini zor hazmettikleri gibi, büyük kazein proteinleri allerji ve kansızlık oluşumunu da tetikliyebilirler. İlk bir yıl bebeğin en önemli gıdası anne sütüdür, eğer anne sütü yoksa ya da az ise whey/kazein oranı anne sütüne yakınlaştırılmış inek sütü içeren hazır formül mamalar kullanılmalıdır. Bir yaşından sonra ise iyi bir fosfor, kalsiyum ve de amino asit kaynağı olan kazeinden zengin inek sütü, çocukların beslenmesinde büyük önem taşımaya başlar.Detaylı bilgi için lütfen arayınız.
  0282 686 77 88 - 0532 691 69 81
   info@solemtuzkimya.com - mikailtolu@solemtuzkimya.com