AKTİF KARBON GRANÜL / AKTİF KÖMÜR GRANÜL

AKTİF KARBON GRANÜL / AKTİF KÖMÜR GRANÜL

Granül aktif karbon (GAC) Granül aktif karbon toza göre nispeten daha büyük parçacıkda ve dolayısıyla, daha küçük hacım oluşturur. Adsorbate difüzyonu önemli bir faktördür. Bu nedenle karbon difüzyon toza oranla daha hızlı olarak gazlar ve buharının tüm adsorpsiyon için tercih edilir. Toz karbon su arıtma, deodourisation ve akış sistemi bileşenlerinin ayrılma islemleri esnasında kullanılır. GAC büyüklüklerine göre 8x20, 20x40 veya 8x30 gibi sıvı faz uygulamalarında ve 4x6, 4x8 veya 4x10 buhar faz uygulamaları için idealdir.. En popüler sulu faz karbonlar 12x40 ve 8x30 boyutları çünkü iyi bir denge, yüzey alanı ve headloss özellikleri boyutu olusturur. UYGULAMA ALANLARI: Aktif karbonlar gazı arıtma, altın arıtma, metal ekstraksiyon, su arıtma, tıp, kanalizasyon arıtma, gaz maskeleri ve filtre maskeleri, sıkıştırılmış hava filtreleri ve diğer birçok uygulama için hava filtreleri de kullanılır. Sanayıde elektrokaplama saflaştırılması için kulanımları mevcuttur. Örneğin parlak nikel kaplamada organik kirleri kaldırmak çözümleri için bir ana arıtma tekniğidir. Galvona sanayinde çeşitli kullanım amaçlarıda bulunmaktadır.

Aktif karbon nutshells, turba, odun, Hindistan cevizi, linyit, kömür ve petrol sahası gibi karbonlu kaynak malzemeleri imal karbondur. Bu, aşağıdaki proseslerden birisi ile üretilebilir:
Fiziksel etkinleştirme: habercisi gazlar kullanılarak aktif karbonlar olarak geliştirilmiştir. Bu, genellikle bir ya da aşağıdaki işlemlerin bir kombinasyonu kullanılarak yapılır:
Karbonizasyon:
karbonlu malzeme oksijen yokluğu (genelde argon ya da nitrojen gazı gibi hareketsiz bir atmosferde ile) olarak, aralık 600-900 ° C arasında sıcaklıklarda pirolize olan Aktivasyon / Oksidasyon: Hammadde veya kömürleşmiş malzeme 250 üzerindeki sıcaklıklarda oksitleyici ortamlar (karbondioksit, oksijen veya buhar) maruz genellikle 600-1200 arasında sıcaklık aralığında Kimyasal etkinleştirme: kömürleşme önce, ham malzeme belli kimyasal madde ile emprenye edilir. Kimyasal tipik olarak bir asit, kuvvetli baz, ya da bir tuz [2] (fosforik asit, potasyum hidroksit, sodyum hidroksit, kalsiyum klorid, zinc klorid ve% 25) 'dir. Daha sonra, ham materyal daha düşük sıcaklıklarda (450-900 ° C) karbonize edilir. Bu, kömürleşme / aktivasyon adım kimyasal aktivasyon eş zamanlı olarak ilerler olduğuna inanılmaktadır. Kimyasal etkinleştirme malzeme aktive etmek için gerekli olan daha düşük sıcaklıklarda ve daha kısa süre için fiziksel aktivasyonu nedeniyle tercih edilir.

Sınıflandırma
Aktive karbonlar davranışları, yüzey özellikleri ve hazırlama yöntemleri esasına göre sınıflandırılması zor olan kompleks ürünlerdir. Ancak, bazı geniş sınıflandırılması, fiziksel özelliklerine dayalı genel amaç için yapılır.

Toz aktif karbon (PAC)
Bir mikroskopta aydınlık alan aydınlatma altında bir aktif karbon mikrografı. , Çok iyi bir yüzey alanı ima parçacıkların fraktal-benzeri şekilde dikkat edin. Sadece geniş 0,1 mm çapında olmasına rağmen bu görseli her parçacık, birkaç
metrekarelik bir alana sahiptir. [Kaynak belirtilmeli] tüm görüntünün bir ölçekte olan 0.7 mm, ve tam çözünürlükte sürümü tarafından yaklaşık 1,1 bölgesidir 6.236 piksel / mikron.

Geleneksel
olarak, daha az aktif karbon .15 ve .25 mm arasında bir ortalama çapa sahip boyut olarak 1.0 mm'den daha ince tozlar veya granüller olarak tanecikler halinde imal edilmiştir. [3] Böylece, küçük bir mesafe ile difüzyon hacim oranı geniş bir yüzey sunar. PAC ezilmiş veya öğütülmüş karbon parçacıkları oluşur, ve% 95-100 belirlenmiş gözlü elekten geçecek. ASTM bir 80 ağ elek (0.177 mm) ve PAC olarak daha küçük partikül boyutlarına karşılık gelen sınıflandırır sırasında granül aktif karbon, bir 50-gözlü elekten (0.297 mm) ve daha ince malzeme olarak PAC materyal üzerinde tutulan aktif karbon olarak tanımlanır. PAC yaygın olarak ortaya çıkabilecek yüksek yük kaybı nedeniyle, özel bir kap içinde kullanılmamaktadır. PAC genellikle ham su girişleri, hızlı mix havzaları, çökeltme ve yerçekimi
filtreler gibi diğer proses üniteleri, doğrudan eklenir.

Granül aktif karbon (GAC)
Granül aktif karbon toz aktif karbon ve sonuç olarak, daha küçük bir dış yüzey sunar ile karşılaştırıldığında nispeten daha büyük bir parçacık boyutuna sahiptir. Adsorbat yayılması dolayısıyla önemli bir faktördür. Difüzyon onların hızı daha hızlı gibi bu karbonlar nedenle gazların ve buharların tüm emilimi için tercih edilmektedir. Toz karbon su arıtma, koku giderme ve akış sisteminin bileşenlerinin ayrılması için kullanılmaktadır. GAC zerre biçiminde ya da ekstrüzyon içinde de olabilir. GAC gibi 8 olarak boyutları × 20, 20 × 40 veya 8 × 30 sıvı faz uygulamaları için ve 4 × 6, 4 × 8 veya 4 × 10 buhar faz uygulamaları için tayin edilir. A 20 × 40 karbon (0.42 mm bir ABD Standart Mesh Boyut No 20 elek (0.84 mm) (genellikle% 85 pas olarak belirtilir) geçecek ama bir Amerikan Standard Mesh Boyut No 40 elek üzerinde saklanacaktır parçacıklardan yapılır ) (% 95 korunur, genel olarak belirtilir). AWWA (1992) B604 asgari GAC boyut olarak 50-gözlü elekten (0.297 mm) kullanır. Onlar iyi bir boyutu dengesi, yüzey alanı ve yük kaybı özellikleri var, çünkü en popüler sulu faz karbonlar 12 × 40 ve 8 × 30 boyutları vardır.

Ekstrüde aktif karbon (EAC)
Ekstrüde aktif karbon kaynaşarak ve 0.8 ila 130 mm çaplarda silindirik şekilli aktif karbon bloğu içine çekilmiş olan bir bağlayıcı ile toz aktif karbon, birleştirir. Bu temel nedeni, düşük basınç düşüşü, yüksek mekanik mukavemet ve düşük toz içeriği gaz fazlı uygulamalar için kullanılır. GAC da hızlı karışımı havuzlarında ve genel olarak atık su arıtımı için kullanılmaktadır.

Boncuk aktif karbon (BAC)
Boncuk aktif karbon petrol sahası yapılmış ve yaklaşık 0,35-0,80 mm arasında çaplarda temin edilir. EAC benzer, aynı zamanda, düşük basınç düşüşü, yüksek mekanik mukavemet ve düşük toz içeriği, ancak daha küçük tane boyutu ile dikkat çekmektedir. Onun küresel şekil, su filtrasyon gibi akışkan yataklı uygulamalar için tercih yapar.

Emprenyeli karbon
Örneğin iyot, gümüş, örneğin Al gibi katyonlar, Mn, Zn, Fe, Li, Ca gibi inorganik emprenye çeşitli içeren gözenekli karbon özellikle de müze ve galeriler hava kirliliği kontrolü belirli bir uygulama için hazırlanmıştır. Antimikrobiyal / antiseptik özellikleri nedeniyle, gümüş yüklü aktif karbon suyu arıtılması için adsorban olarak kullanılır. İçme suyu aktif karbon ve Al (OH) 3, bir topaklaştırıcı ajan karışımı ile doğal suyun arıtılması, doğal su temin edilebilir. Emprenye karbonlar da H2S ve tiyoller adsorpsiyonu için kullanılır. Ağırlıkça en az% 50 gibi yüksek bir H2S için emilim oranı olarak bildirilmiştir.

Polimer kaplı karbon
Bu, bir gözenekli karbon gözenekleri engelleme olmaksızın bir düz ve geçirgen kat vermek için bir biyolojik olarak uyumlu polimer ile kaplanabilir mümkün kılan bir yöntemdir. Ortaya çıkan karbon hemoperfüzyon için yararlıdır. Hemoperfüzyon hastanın kan büyük miktarlarda kan toksik maddelerin ortadan kaldırmak için bir emici madde üzerinde geçirildiği bir arıtma tekniğidir.

Diğer
Aktif karbon gibi bezler ve lifler gibi özel formlar da mevcuttur. Örneğin "karbon kumaşı" askeri personelin korunmasında kullanılır.

Özellikler
Aktif karbon Bir gram 1500 m2 olmak kolay ulaşılabilir olan, 500 m2 aşan bir yüzey alanına sahip olabilir. Daha pahalı iken karbon aerojel, daha da yüksek yüzey alanları olan ve özel uygulamalarda kullanılır.

Bir elektron mikroskobu altında, aktif karbon, yüksek yüzey alanlı yapıları ortaya çıkar. Bireysel parçacıklar yoğun biçimde kıvrık olan ve gözenek çeşitli görüntüler; grafit benzeri bir malzemeden düz yüzeyler sadece birkaç nanometre ya da çok ile ayrılmış, her biri birbirine paralel birçok bölgede olabilir. Materyal adsorblama aynı anda birçok yüzey ile etkileşime girebilir çünkü bu mikrogözenekler, ortaya adsorpsiyonu için mükemmel koşullar sağlar. Adsorpsiyon davranış testleri, genellikle, yüksek vakum altında 77 K'de azot gazı ile yapılır, ancak günlük açıdan aktif karbon çevresinden adsorpsiyon, sıvı 100 ° C de buhar su ve 1 'lik bir basınç ile, eşdeğer üretme kapasitesine sahip olan mükemmel bir şekilde bir atmosfer / 10,000.

James Dewar, Dewar (termos) adını veren bilim adamı, aktif karbon okuyan çok zaman geçirdim ve gazlar ile ilgili kendi emme kapasitesi ile ilgili bir bildiri yayınladı. [5] Bu yazıda, o sıvı karbon soğutma keşfetti azot sıcaklıklar sonra sadece etkisi için karbon yeniden ısıtmak ve hindistan cevizi bazlı karbon üstün olanak anılırlar olabilir diğerleri arasında, çok sayıda hava gazların önemli miktarda absorbe izin. O, aktif karbon tipik olarak standart koşullar altında atmosferik konsantrasyonu (% 21) yapışır ancak karbon birinci düşük sıcaklıklara kadar soğutuldu ise% 80 oksijen fazla serbest olacaktır ki burada örnek olarak oksijen kullanılır.

Fiziksel olarak, aktif karbon Van der Waals veya London dispersiyon kuvvet tarafından malzemeleri bağlar.

Aktif karbon, örneğin lityum, sodyum, demir, kurşun, arsenik, florin, ve borik asit gibi alkoller, glikoller, kuvvetli asitler ve bazlar, metal ve en çok inorganik maddeler de dahil olmak üzere bazı kimyasal maddeler ile iyi bağlanmaz.

Aktif karbon, çok iyi adsorbe iyot yapar ve aslında iyot numarası, mg / g, (ASTM Test Yöntemi Standardı D28) toplam yüzey alanının bir göstergesi olarak kullanılır.

Karbon monoksit da aktive edilmiş karbon ile adsorbe değildir. Bu, insan duyuları metabolizması için toksik ve nörotoksik saptanmasi olan respiratörler, duman davlumbaz veya gaz gibi diğer gaz kontrol sistemleri için filtre malzemesi kullanarak bu özellikle endişe
olmalıdır.

Aktif karbon tarafından absorbe yaygın endüstriyel ve tarımsal gazların Önemli listelerini online olarak bulunabilir.

Aktif karbon, hidrojen sülfit (H2S), amonyak (NH3), formaldehit (HCOH) gibi bazı inorganik (sorunlu ve organik) bileşikleri için adsorpsiyon kapasitesini artırmak için çeşitli kimyasal uygulama için bir substrat olarak kullanılan radyoizotop iyot-131 (131I) ve cıva (Hg). Bu özellik, kemisorpsiyon olarak bilinir.

İyot sayısı Birçok karbonlar tercihen küçük moleküller emer. İyot sayısı, aktif karbon performans karakterize etmek için kullanılan en temel bir parametredir. Bu aktivite düzeyi (daha yüksek sayıda aktivasyon açısından daha yüksek olduğuna işaret eder) bir ölçüsü olan, genellikle mg / g (tipik aralık 500-1200 mg / g) olarak bildirilmiştir. Bu çözeltiden iyot adsorpsiyon yoluyla aktif karbon (0 ile 20 Å, veya en fazla 2 nm) mikrogözenek içeriğinin bir ölçüsüdür. Bu, 900 m² / g ve 1100 m² / g arasında karbon yüzey alanına eşittir. Bu sıvı faz uygulamalar için standart bir ölçüsüdür.

İyot
sayısı kalan süzüntü içinde iyot konsantrasyonu 0,02 normal olduğu zaman, bir gram karbon ile adsorbe iyot miligram olarak tanımlanır. Temel olarak, iyot numarası gözenekleri içinde adsorbe iyot bir ölçüsüdür ve, örneğin, ilgi aktif karbon kullanılabilir gözenek hacminin bir göstergesidir. Genellikle, su arıtma karbon 600 den 1100 kadar iyot numaraları var. Sık sık, bu parametre kullanılan bir karbon tüketilmesi derecesini belirlemek için kullanılmıştır. Adsorbat ile kimyasal etkileşimleri yanlış sonuçlar veren iyot alımını etkileyebilir Ancak, bu uygulamada dikkatli bakılmalıdır. O tutunanlar ile ve eğer kimyasal etkileşimleri serbest olduğu gösterilmiştir Böylece, eğer bir karbon yatak tüketilmesi derecesinin bir ölçümü olarak iyot numarası daha da sadece tavsiye edilebilir iyot numarası ve yorgunluk sahip derecesi arasında bir ilişki deneysel Belirli bir uygulama için tespit edilmiştir.

Melas
Bazı karbonlar büyük moleküllerin adsorbe daha usta vardır. Melas sayısı veya melas verim çözelti melas adsorpsiyonu ile aktive karbon (2 nm den daha büyüktür 20 A, ya da daha büyük) mezogözeneklere içeriğinin bir ölçüsüdür. Yüksek pekmez sayıda büyük moleküllerin yüksek adsorpsiyon (dağılım 95-600) gösterir. Karamel dp (decolorizing performans) pekmezi numarasına benzer. Pekmez verimlilik yüzdesi (aralık% 40 -185%) ve paralellikler pekmez numarası (600 = 185,% 425 =% 85) olarak bildirilmiştir. Avrupa melas numarası (aralık 525-110) ters Kuzey Amerika melas numara ile ilgilidir.

Pekmez sayısı seyreltilmiş ve standart bir aktive edilmiş karbon ile standardize edilmiş bir standart melas çözeltinin renksizleştirilmesi derecesinin bir ölçüsüdür. Renkli cisimleri büyüklüğü nedeniyle, melas daha büyük bir sayı adsorbe edici türler için potansiyel gözenek hacmini temsil etmektedir. Gözenek hacmi her bir özel atık su uygulama için adsorban olarak mevcut olabilir gibi adsorbent ile biraz daha küçük gözenekler girebilir olarak, ve, belirli bir uygulama için bir aktif karbon değerinde bir iyi bir tedbir değildir. Sık sık, bu parametre oranlarında adsorpsiyon için aktif karbonlu bir dizi değerlendirmek için yararlıdır. Adsorpsiyonu için benzer bir gözenek hacmine sahip iki aktif karbon göz önüne alındığında, yüksek melas sayısına sahip olan bir genellikle adsorpsiyon boşluk içine adsorbat daha etkin bir şekilde transferi ile sonuçlanan daha büyük bir besleyici gözeneklere sahip olacaktır.

Tanen
Tanenler orta ve büyük boy molekülü ihtiva eden bir karışımdır. Makroporlar ve Mezoporlar adsorbe tanenler bir kombinasyonu ile oluşmuştur. Adsorbe tabaklama maddelerine karşı bir karbon yeteneği milyon konsantrasyon başına parça (ppm aralığı 200-362 ppm) 'de rapor edilmiştir.

Metilen mavisi
Bazı karbonlar (20 Å 50 Å veya 2 ila 5 nm) gibi boya metilen mavisi gibi orta boy moleküller, adsorbe yapısı mezogözenek var. Metilen mavisi adsorpsiyon g/100g (aralık 11-28 g/100g) bildirilmiştir.

Deklorinasyonu
Bazı karbon aktif karbon klor giderme verimi ölçer deklorinasyonu yarı ömrü uzunluğu esas değerlendirilir. Deklorinasyonu yarım değer uzunluğu 5 ppm 3,5 ppm akan bir derenin klor düzeyini azaltmak için gerekli karbon derinliğidir. Daha düşük bir yarı-değeri uzunluk üstün performans gösterir.

Görünür yoğunluk
Yüksek yoğunluklu büyük hacimli aktivite içerir ve normalde daha kaliteli aktif karbon gösterir.

Sertlik / aşınma numarası
Bu yıpratma için, aktif karbon iç direncinin bir ölçümüdür. Onun fiziksel bütünlüğünü korumak ve hammadde ve aktivite düzeyine bağlı olarak aktif karbonlar sertlik büyük farklılıklar vardır geri yıkama vb dayattığı sürtünme kuvvetlerine karşı aktif karbon önemli bir
göstergesidir.

Kül içeriği
Bu, aktif karbonun toplam aktivitesini azaltır. Bu reaktivasyonu etkinliğini azaltır. Metal oksitler (Fe2O3) renk değişimine neden aktif karbon hemen çözün yapabilirsiniz. Asit / suda çözünen kül miktarı, toplam kül içeriği daha önemlidir. Çözünür kül ferrik oksit alg büyümeleri teşvik gibi, akvaryum için çok önemli olabilir. Düşük bir çözünen kül içeriğine sahip bir karbon ağır metal zehirlenmesi ve aşırı bitki / alg büyümesini önlemek için deniz, tatlı su balıkları ve resif tankları için kullanılmalıdır.

Uygulamalar
Aktif karbon gazı arıtma, kafeinsizleştirme, altın arıtma, metal ekstraksiyonu, su arıtma, ilaç, atık su arıtma, gaz maskeleri ve solunum hava filtreleri, basınçlı hava ve diğer birçok uygulama filtreleri kullanılmaktadır.

Bir büyük endüstriyel uygulama alanına metal kaplama içinde aktif karbon kullanımı içerir. Çok yaygın olarak çözüm galvanik arıtılması için kullanılmaktadır. Örneğin, parlak nikel kaplama çözeltiden organik safsızlıkları uzaklaştırmak için ana arıtma tekniğidir. Organik
kimyasallar çeşitli onların mevduat nitelikleri geliştirmek için ve anodik oksidasyon ve katodik redüksiyon doğrudan akım ve elektrolitik reaksiyonları geçişi nedeniyle parlaklık, pürüzsüzlük, süneklik, vb gibi arttırıcı özellikleri için kaplama çözümler eklenir, organik katkı
aşağı istenmeyen mola oluşturmak çözelti içinde ürünleri. Kurmak Onların aşırı olumsuz yatırılan metal kaplama kalitesi ve fiziksel özelliklerini etkileyebilir. Aktif karbon tedavisi gibi kirleri ve istenilen seviyeye kaplama performansını geri yükler.


Detaylı bilgi için lütfen arayınız.
  0282 686 77 88 - 0532 691 69 81
   info@solemtuzkimya.com - mikailtolu@solemtuzkimya.com