KLOROFORM

KLOROFORM

Kloroform Anestezik (uyuşturucu) etkisi olan bir kimyevi madde. Kimyasal formülü CHCl3 olup, triklormeton da denir. Kolay buharlaşan bir kimyasladır. Ağır, renksiz bir sıvı olup 61°C’de kaynar. Yoğunluğu 1,476 g/cm3tür. Kolay buharlaşır. Yağları çözer. Kimyasal işlemlerde çok kullanılır. Kloroformun kendisi yanmaz, fakat alev mecudiyetinde  toksik bir gaz olan fosgene dönüşür. Kloroformun uyuşturma etkisi eterinkinin sekiz misli kadar olduğundan düşük konsantrasyonlarda kullanılır. 
Kloroformun kendisi yanmaz, fakat alev mecudiyetinde toksik bir gaz olan fosgene dönüşür. Kloroformun uyuşturma etkisi eterinkinin sekiz misli kadar olduğundan düşük konsantrasyonlarda kullanılır. Öldürücü dozu ile uyuşturucu dozu arasında büyük bir fark yoktur. Keza kloroformun, kan basıncını düşürmek, kalb ritmini bozmak, deri ve mukozaya zarar vermek gibi etkileri vardır. Uzun süre kloroform kullanmak komaya hatta ölüme de götürebilir.

Kullanım Alanları 

Kloroform laboratuvarda kullanılan yaygın bir çözücüdür çünkü nispeten tepkisiz, çoğu organik sıvı ile karışabilir, yanıcı değil ve uçucudur.

  • İlaç endüstrisinde, boya üretiminde ve pestisitlerde çözücü olarak kullanılır.
  • Bir reaktif olarak kloroform diklorokarbon CCl2 grubu sağlar.
  • Kimyada organik ayırma ve saflaştırma işleminde kullanılır.
  • Plastik üretiminde birleştirme işleminde kullanılır.
  • Teflon (yapışmayan) üretiminde öncü olarak kullanılır.
  • Ayrıca Birinci Dünya Savaşında kloroform kimyasal bir silah olarak kullanılmıştır.

 


Detaylı bilgi için lütfen arayınız.

  0282 686 77 88 - 0532 691 69 81
   info@solemtuzkimya.com - mikailtolu@solemtuzkimya.com