MONO PROPİLEN GLİKOL USP (FARMA)

MONO PROPİLEN GLİKOL USP (FARMA)


Moleküler formül: C3H8O2
Molar kütle: 76,09 g / mol
Yoğunluk: 1.036 g / cm ³
Erime noktası: -59 ° C (-74 ° F)
Kaynama noktası: 188.2 ° C (370,8 ° F)
Suda çözünürlük: Tamamen karışabilir
Etanol çözünürlük: tamamen karışabilir
Dietil eter çözünürlük: tamamen karışabilir
Aseton çözünürlük: tamamen karışabilir
Kloroform çözünürlük: tamamen karışabilir
Termal iletkenlik: 0.34 W / m-K (% 50 H2O @ 90 ° C (194 ° F))

CAS numarası: 57-55-6
PubChem: 1030
ChemSpider: 13835224
UNII: 6DC9Q167V3
Chebi: 16997
CHEMBL286398
RTECS numarası: TY6300000
ATCvet kodu: QA16QA01
propan dio, propilen glikol, α-propilen glikol, propandiol, propandiolün, metil etil glikol (MEG), metiletilen glikol, PG, Sirlene, Dowfrost

Tanımı ve Kullanım Alanı

Özellikler: Düşük uçuculuklu, suyla, alkolle ve eterle karışabilir, yüksek saflıkta berrak renksiz solventtir. Özellikle kozmetik uygulamaları için uygundur. Nötral ve higroskopiktir. Suyla bütün oranlarda karışır, alkoller, esterler ve ketonlarla daha az karışır. Propilen glikol, etanolle aşağı yukarı eşit güçte bir mikrop öldürücüdür. Solüsyonlarda mikroorganizmaların çoğalmasını durdurur. Genellikle % 15-30 aralığındaki konsantrasyonuyla istenen etki elde edilir. Kozmetik endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, özellikle yüksek saflıkta ve kokusuz özellikte üretilmektedir.

Genel kullanım alanları: Unlu mamullerdeki formülasyonlarda yaygın kullanımı vardır. Aroma ve esans sanayinde, ilaç ve kozmetikte kullanılmaktadır. (Teknik kalitede olan formu; poliüretan plastikler ve polyester reçineler için önemli bir maddedir. Tütün sanayinde, gıda sanayindeki dondurucu makinelerin yağlanmasında da kullanılmaktadır).

Ağız yıkayıcı (gargara), diş macunları, merhemler, cilt kremleri, şampuanlar ve parfümler(suyla çok fazla seyreltildiklerinde bile propilen glikol içeren çözeltiler genellikle berrak kalır)
Emülsiyon oluşumunda kozmetik ürünlerinde bir koruyucu olarak,
Kokular (esanslar) için bir solvent olarak,
Doğal özlerden aktif özlerini elde etmek için bir ekstrakte edici olarak,
Yağlayıcı olarak (örn; kozmetik endüstrisinde kullanılan makineler için) kullanılır.
Kozmetik ve deterjanda cilt üzerinde yumuşatma özelliği vardır, yüzey aktiflerden gelen cilt üzerindeki iritasyonu azaltmak için kullanılır. Jölede % 1-5, şampuanda % 0,5-5, kremlerde % 5-10, güneş sütünde % 5-10 oranında kullanılmaktadır.
Depolama: Paslanmaz çelik ve alüminyum konteynırlarda depolanması tavsiye edilir. Havayla temasından kaçınılmalıdır. Bu önlem, uzun süreli depolamalarda bile herhangi bir önemli bozulmayı engeller. Atmosferik oksijenden hariç tutulmazsa, ürün bozuculara, aldehitler ve asitlere dekompoze olabilen peroksitler oluşabilir.